הגדרת יעדים ומדדים

בתהליך היווצרות הארגון האג'ילי, להנהלת הארגון וצוות ההיגוי תפקיד משמעותי בהובלת השינוי והצלחתו.

אך מה ייחשב להצלחה? באיזה שלב נוכל להגיד אם הצלחנו או לא? מי קובע מהי הצלחה?

בכדי לענות על שאלות אלה נגדיר יחד עם צוות ההיגוי יעדים ברורים המבטאים את מצפן ההנהלה להצלחה. בהתאם אליהם ננווט יחד את הכיוון והדרך ונוכל לשקף את היתרונות של השינוי החל בארגון.

מדוע חשוב להגדיר יעדים ומדדים בתהליך של הובלת שינוי בארגון?

ארגון העובד עם יעדים ומדדים הינו ארגון אמיץ המסוגל להסתכל במראה ולמעשה משנה את השיח מכזה המבוסס על אמוציות ותחושות לשיח מבוסס מידע.

כשם שכל צוות אג'ילי מתנהל על פי תהליך מובנה שבו הוא מגדיר יעדים ובודק את עצמו כל הזמן, על אחת כמה וכמה יהיה נכון שגם צוות ההיגוי יתנהל כך ויהווה את "עמוד האש" בהנחלת תרבות של הצבת מטרות ושיפור מתמיד בדרך להשגתן.

בניתור וניתוח המדדים, נרצה לראות מגמה ולא רק נקודת זמן ספציפית. היעד צריך להיות חלק מתהליך השיפור המתמיד כך שגם בעצם הגדרתו ע"י צוות ההיגוי יהווה דוגמא לשאר הגופים בארגון.

כיצד מגדירים יעד נכון ודואגים להעביר את המסר נכון לכלל הארגון?

את היעדים והמדדים נגדיר בכל הרמות - מהנהלה בכירה, דרך ניהול המוצרים ועד הצוותים.

ייתכנו יעדי רווחים, מניעת בזבוז, שביעות רצון עובדים, שביעות רצון לקוחותShort Cycle Time, חדשנות,  ,WIPעמידה בתוכניות, קיצור זמנים, שיפור תהליכים, אחוזי עזיבה ועוד.

ברמת צוות ההיגוי יש להגדיר את היעדים הרצויים (לדוגמה: שיפור האיכות, קיצור TTM) ואת המדדים אשר ישקפו התקדמות לעבר היעדים שהוגדרו. בהמשך הדרך, יש להמשיך ולדון בתהליך ובצרכי הארגון ועל מנת לבחון את תקפותם של היעדים ואולי אף לעדכן אותם. הגדרת היעדים בצורה כזו ובשיתוף אתנו תעזור לכוון לליווי מיטבי ואפקטיבי לתהליך בכלל ולכל צוות בפרט. יש לזכור לייצר פוקוס באמצעות מספר מועט של יעדים ומדדים מובילים.

כמו בהרבה תחומים בחיים (אולי בכל התחומים..) כדאי לגשת להגדרת היעדים בגישה חיובית, ובצורה הבונה ומקדמת את הארגון אותו נרצה לייצר. בהתבוננות על מצב נתון לראות מה עובד טוב ומה לא עובד טוב ובמקום לשאול "מי הכשיל אותנו", להתמקד ב"מה נוכל לעשות שונה על מנת שהפעם זה יצליח". להשתמש במדדים על מנת להבין, ללמוד, להתנסות ולגלות דרכים אפקטיביות יותר להתנהל ולהשיג את התוצאות הרצויות. רתמו את כלל הארגון ללמידה והתנסות זו.


חשוב לזכור למה נכנסנו לתהליך השינוי מלכתחילה וכדאי להשתמש במדדים שקיימים בארגון על מנת לראות את השיפור.

את המסר ניתן לחלחל לארגון במספר דרכים, כמובן נכון שייעשה על ידי המובילים בארגון, דרך המובילים בצוותים (SM, PO ואחרים) ואף על ידי ליווי צמוד ומשוב מתמשך (Continues Feedback) המבטא את המצפן של ההנהלה.

אילו מדדים נגדיר?

מדד יכול להיות מדד "קשיח" – למשל תכנון מול ביצוע, קיצור משך תהליך ועוד אך לא פחות חשובים הם מדדים "רכים" למשל כאלה המבוססים על שביעות רצון, תקשורת, כבוד לעובדים וכדומה. ייתכנו יעדים עסקיים כגון:

 • קיצור  TTM- הניתן למדידה למשל על בסיס שיפור במשך ה-Lifecycle של תכולות

 • שיפור איכות התוצרים - הניתנת למדידה, בין היתר, על ידי ירידת כמות הבאגים החוזרים מלקוחות או ירידה בכמות קריאות ה-Support

 • יכולת חיזוי טובה יותר ל-Deliveries  ללקוחות - על ידי מדידה והבנה של קצב הייצור הארגוני (על בסיס מדידת ה-Velocity בקטעי זמן קבועים)
   

בנוסף, ייתכנו יעדים אופרטיביים, אשר מביאים לשיפור יכולת הארגון להשיג את היעדים העסקיים:

 • שיפור התקשורת בין דיסיפלינות וצוותים בארגון – מביא לזיהוי בעיות מוקדם וטיפול מהיר בהן, לא נותן לדברים "ליפול בין הכסאות", מאפשר הבנה טובה יותר לגבי התוצר שרוצים להשיג ומקדם את היעדים העסקיים של קיצור TTM ושיפור האיכות

 • שיפור התשתיות, הפלטפורמות והאופנים בהם מבצעים בדיקות במוצר - יותר אוטומציה, אינטגרציות מוקדמות, וכו' על מנת לקדם את היעד של שיפור איכות המוצר וגמישות לשינויים

 • שיפור איכות ההון האנושי בארגון - הפיכה לארגון שאנשים נהנים ורוצים לעבוד בו, ובעלי מחויבות גבוהה להצלחתו, על ידי העצמת עובדים וצוותים, שיתוף ידע, למידה ומתן ביטוי לחדשנות ויצירתיות של העובדים. ניתן למדידה באמצעות שביעות רצון עובדים, אחוזי עזיבה וכו'
   

שימו לב, כי היעדים משקפים התנהגות והתנהלות ארגונית כוללת ולא רק את גופי המוצר והפיתוח. על צוות ההיגוי להסתכל על הארגון בצורה הוליסטית ובמהלך הדרך להרחיב את הלמידה לכלל הארגון בצורה מתפתחת.
 

בהטמעה נכונה, המסגרת של אג'ייל-סקראם שבה בסיום כל איטרציה/Release/רבעון חושבים באופן פתוח מה ואיך לשפר, ברמת הצוותים, הרכבות, צוות ההיגוי וההנהלה, היא מסגרת אידיאלית לארגונים לשיפור מתמיד בדרך אל יעדים רצויים.

בפגישות אלו וגם בפגישות צוות ההיגוי עולים באופן טבעי נושאי תקשורת, איכות, תשתיות, יכולת דיבג, עבודת צוות, תקשורת עם הלקוחות, סביבת עבודה, הערכות זמנים, אינטגרציות, שיתוף ידע, הכשרה, אווירה, ועוד ועוד.

עולה כל מה שמפריע וכל מה שיכול לשפר את היכולת של הצוותים והארגון לעמוד באופן יותר ויותר איכותי ומלא ביעדים יותר ויותר מאתגרים. לכל פגישה כזו טוב להציג כרקע נתונים של תכנית מול ביצוע ועד כמה סגרנו את התכולות בצורה מלאה לגמרי (שזה כבר אמור לכלול את כל נתוני האיכות). וכמובן צריך לדעת לתעדף את הנושאים שעולים ולקדם אותם באופן אפקטיבי ומרומם.  

היעדים והמדדים במקרי הצורך מוגדרים ומתעדכנים תוך כדי התהליך באופן טבעי.

 

אנו נסייע לכם להכיר וליישם את האלמנטים המביאים לשיפור בתוצאות והשגת היעדים, על בסיס ניסיוננו הרחב בתחום.

“לזרום עם הכאוס” מציג את שיטת ה- Agile בפשטות ובבהירות, נותן מענה לשאלות רבות העוסקות בשיטה ומאגד את הגישות, העקרונות, התיאוריות והמתודולוגיות השונות, כמו גם את הטעויות שנעשו עם הזמן.

agilopedia.png
ועד שה-Agile יהפוך לכם לטבע שני, אנחנו כאן לצדכם.
 
רוצים לדעת עוד? דברו איתנו

077-3142374

אנו מטמיעים את שיטת ה-Agile בחברות ובארגונים - הן במישור האישי והצוותי והן במישור הארגוני – ויודעים להתאים אותה לכל ארגון, בכל סדר גודל ובכל זירה עסקית.
 

Agile for Sure לא עוצרת באג'ייל. אנו משלבים בתהליך ההטמעה מתודולוגיות מדיסציפלינות שונות וממגוון עולמות תוכן – אג'ייל, ייעוץ ארגוני, ליווי מנהלים, העצמת צוותים, שיפור התקשורת הבין-אישית ועוד – ולמעשה יוצרים עבור לקוחותינו סל כלים דינמי ועדכני, כזה המאפשר להם לבחור את שיטות העבודה ולאמץ רק את התהליכים שבאמת מתאימים להם ולאופי פעילותם. 

לעדכונים שוטפים הצטרפו לרשימת הדיוור שלנו

 • Google+ Social Icon
 • LinkedIn Social Icon
 • Facebook
 • YouTube Channel