יצירת תרבות לשיפור מתמיד

ארגון אג'ילי הוא ארגון אשר באופן מתמיד משפר את תרבותו והתנהלותו על מנת לתת יותר ערך לאנשי הארגון וללקוחותיו. שיפור מתמיד הנו אחת מאבני היסוד של תהליכים וארגון גמישים ויש לקיים אותו בכל הרמות:

צוות, תכנית מוצר, הנהלה בכירה (כל שכבה מתייחסת למרחב השליטה שלה בארגון).

 כך נוצר קשר אפקטיבי בין שכבות ההנהלה לבין השטח, והארגון כולו משתפר בכל איטרציה וכל הזמן.

באופן זה, כל תהליך או התנהלות הקיימים בארגון, נשארים לאורך זמן רק אם הם תורמים לאפקטיביות הארגון בהשגת מטרותיו. וכך בהכרח נשמרות ההתנהגויות המקדמות ונעלמות ההתנהגויות המעכבות.

לעיתים רבות או נשאלים: "כיצד נדע אם האג'ייל הוא תהליך טוב יותר מתהליכים אחרים שהיו נהוגים בארגון?". התשובה לכך נעוצה בעיקר בתרבות השיפור המתמיד, מאחר ותהליך זה מבטיח כי הארגון תמיד יהיה יותר טוב מבעבר, בכל תקופת זמן.

חשוב לציין, כי הרעיונות לשיפור עשויים להגיע מכל אדם בארגון, בכל Level, כך שיש ליצור תקשורת ומנגנון איכותיים אשר ייצרו שיתוף ידע לגבי השיפורים המתממשים בארגון בכל פעם (בפורומים קבועים או מזדמנים המשתפים את הידע: בין צוותים, בין מנהלים, בין בעלי תפקידים וכו').

כמו כן, השיפורים עשויים להתקיים בכל תחום בארגון: התנהלות צוותים, חידוד והרמת רף ה-Definition of Done, סטנדרטים של איכות ואוטומציה, שדרוגים טכנולוגיים, פיתוח מקצועי של ידע, מערכים תומכים בארגון ועוד.

 

כדי ליצור תרבות כזו, יש לטפח שתי אבני יסוד חשובות:

  1. פתיחות ובטחון - לאפשר ואף לעודד לנסות דברים חדשים. מותר לטעות ולתקן.

  2. חוויה חיובית שבשיפור המתמיד - אנשי הארגון חווים הצלחות בשיפור התקשורת, הזרימה, האיכות והיעילות. כאשר הם חשים שסומכים עליהם, מאפשרים להם להתנסות ומפרגנים להם על עבודה טובה, וכאשר הם מקבלים משובים של שביעות רצון מהלקוחות שלהם (פנימיים או חיצוניים), הם חשים סיפוק והתלהבות שמעודדים אותם להמשיך ולשפר עוד ועוד.
     

כיצד יוצרים ומשמרים גישה כזו בכל חלקי הארגון עד ראשון העובדים?

 

ברמת הצוות

הסקראם, הפיתוח בספרינטים או באיטרציות נותן בהטמעה נכונה כלי רב-עוצמה לארגון ולצוותים להמשיך ולהשתפר באופן מתמיד. צוות סקראם מגדיר לעצמו יעדים בתחילת כל ספרינט ובסופו הוא בודק תכנון מול ביצוע כבסיס לרטרוספקטיבה שבסיומה הצוות לוקח על עצמו יעדים להמשך שיפור. החלטות אלו חייבות להיכנס לתהליך ביצוע. ניתן לשלב אותן בבקלוג הרגיל של הצוות. לפעמים עדיף לנהל כבקלוג נפרד לתהליכי שיפור בגלל השוני בין תהליכי שיפור לפיצ'רים של מוצר. מומלץ באמצע הספרינט, בפגישה היומית של הצוות או בפגישה ייעודית, לוודא ביצוע ההחלטות שהתקבלו ברטרוספקטיבה.

 

ברמת הארגון

מבצעים רטרוספקטיבה של כל צוות של צוותים, בה מציגים את הדברים העיקריים שעלו ברטרוספקטיבות של הצוותים, ממשיכים בדיון פתוח על נושאים משותפים ומחליטים ביחד במה להתמקד בספרינטים הבאים כדי לשפר את העבודה המשותפת של צוות-הצוותים. וכך ניתן להרחיב ולעלות לרמת אגפים, חטיבות וכדומה עד לרמת הארגון כולו. חשוב שאת כל התהליך מלמטה עד למעלה תוביל ותעודד ההנהלה הבכירה.

“לזרום עם הכאוס” מציג את שיטת ה- Agile בפשטות ובבהירות, נותן מענה לשאלות רבות העוסקות בשיטה ומאגד את הגישות, העקרונות, התיאוריות והמתודולוגיות השונות, כמו גם את הטעויות שנעשו עם הזמן.

agilopedia.png
ועד שה-Agile יהפוך לכם לטבע שני, אנחנו כאן לצדכם.
 
רוצים לדעת עוד? דברו איתנו

077-3142374

אנו מטמיעים את שיטת ה-Agile בחברות ובארגונים - הן במישור האישי והצוותי והן במישור הארגוני – ויודעים להתאים אותה לכל ארגון, בכל סדר גודל ובכל זירה עסקית.
 

Agile for Sure לא עוצרת באג'ייל. אנו משלבים בתהליך ההטמעה מתודולוגיות מדיסציפלינות שונות וממגוון עולמות תוכן – אג'ייל, ייעוץ ארגוני, ליווי מנהלים, העצמת צוותים, שיפור התקשורת הבין-אישית ועוד – ולמעשה יוצרים עבור לקוחותינו סל כלים דינמי ועדכני, כזה המאפשר להם לבחור את שיטות העבודה ולאמץ רק את התהליכים שבאמת מתאימים להם ולאופי פעילותם. 

לעדכונים שוטפים הצטרפו לרשימת הדיוור שלנו

  • Google+ Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook
  • YouTube Channel