שילוב משאבי אנוש
ודיסציפלינות מעטפת בתרבות האג'ילית

הזכרנו כבר כי תהליך הסקראם בצוותי העבודה וגם בדרגי הניהול מהווה פלטפורמה מצוינת ואפקטיבית ליישום העקרונות האג'יליים (עבודת צוות, אינטראקציה ותקשורת בין אנשים, הבנת קצב ההתקדמות וגמישות לשינויים נדרשים, זיהוי צווארי בקבוק וקונפליקטים בהם יש לטפל, שיפור מתמיד, איכות בכל זמן ועוד).

על אף שתהליך הסקראם הנו כלי מרכזי ועיקרי בהטמעת התרבות האג'ילית בארגונים, אין אנו עוצרים בהטמעת התהליך האג'ילי בצוותי העבודה בלבד. זאת מכיוון שתרבות ארגונית מתייחסת לכלל הארגון, גם מבחינה מבנית, תהליכית, ניהולית ונורמות ההתנהגות אותן רוצים לקדם.

אחד העקרונות המובילים להצלחה בפיתוח מוצר הוא יצירת תקשורת זורמת, בשיתוף ובשקיפות, בין כל הגורמים המהווים חלק מן ה-Lifecycle של פיתוח מוצר: מהלקוח והגדרת הצורך, דרך הפיתוח, המסירה ועד הפידבק מן הלקוח חזרה, וגם גופים האחראיים על תשתיות ארגוניות ותהליכים רוחביים. בנוסף, שימוש בכלל מקורות הידע בארגון, יהווה כר פורה לדיוק בביצוע, זריזות, יצירתיות וחדשנות.

להלן מספר דוגמאות על מנת להמחיש כיצד עשויים גורמים ודיסציפלינות מסביב לגופי הפיתוח להשתלב בתהליך:

 

משאבי אנוש
משאבי אנוש עוסקים באנשים. תרבות ארגונית מושתתת על התנהגות אנשים בהלימה לערכי הארגון. לכן – ראוי שמשאבי אנוש יהוו גורם פעיל בליווי והכוונה במעבר לתרבות אג'ילית.
לדוגמה: כבר מן השלבים הראשונים, נוצרים מבנים צוותיים ובעלי תפקידים אשר לא היו נהוגים בארגון בעבר: צוותי עבודה המורכבים ממפתחים ובודקים יחדיו, ובעלי תפקידים כגון: SM ו-PO. יש חשיבות רבה לאדם הנכון בתפקיד המתאים על מנת לייצר שגשוג והצלחה. לכן יש להבין את משמעות התפקידים ואפיון האנשים המתאימים לתפקיד.
כמו כן, יש ללוות את הצוותים בתהליך התהוותם, לסייע בפתרון קונפליקטים ותקשורת ולמסד נורמות של אחריות מול מטרות משותפות. הדבר דורש גם ליווי המנהלים להעצמת הצוותים, הנחייה להתנהגויות הרצויות ועוד.
דוגמאות נוספות עשויות להיות: כיצד ואת מי מגייסים? כיצד מתנהל ומתעדכן תהליך ה-Performance של עובדים? ועוד.

גופי ה-Support
גופי התמיכה בלקוחות בדרך כלל מכירים היטב את המוצרים, ומזווית חווית הלקוח. הם חשופים להמון אינפורמציה ופידבק חשובים לארגון. על מנת לקדם הבנה מוקדמת של הפיתוחים החדשים, מומלץ לשתף את אנשי התמיכה ב-Demo רלוונטיים ללמידה על המוצר בשלבים מוקדמים. הם עשויים לתת פידבקים שיתרמו לאיכות המוצר הסופי. כמו כן, כדאי לאסוף מהם מידע על תפקוד המוצר ולהחליט מה ומתי מכניסים לבקלוג על מנת לשפר את המוצרים.

שיווק, מכירות וגופי Marketing
גופים אלו נמצאים בממשקים ישירים ותכופים עם לקוחות הארגון. חשוב לשתף אותם ולייצר מנגנון שקוף וזורם לגבי סטטוס תכניות הארגון במוצרים השונים. שקיפות ברמת ה-Roadmap, התכנון מה הולך להגיע מתי ברמת המוצר, שינויים שחלים בתכניות באופן שוטף, יאפשרו תקשורת וסנכרון טובים יותר מול הלקוחות וביצוע עבודתם בצורה בטוחה ואפקטיבית יותר, עם פחות הפתעות.

הדוגמאות לעיל ושיתוף כלל הגורמים בארגון, עשויים להגיע בשלבים שונים בתהליך ההטמעה, בהתאם להנחיית צוות ההיגוי של תהליך השינוי ובהבנה משותפת של המטרות אותן רוצים להשיג על ידי קיום תהליכים חוצי דיסציפלינות שכאלו.

אנו מסייעים לארגון לזהות ולהבין מתי וכיצד נכון ליישם אלמנטים אלו בתהליך.

“לזרום עם הכאוס” מציג את שיטת ה- Agile בפשטות ובבהירות, נותן מענה לשאלות רבות העוסקות בשיטה ומאגד את הגישות, העקרונות, התיאוריות והמתודולוגיות השונות, כמו גם את הטעויות שנעשו עם הזמן.

agilopedia.png
ועד שה-Agile יהפוך לכם לטבע שני, אנחנו כאן לצדכם.
 
רוצים לדעת עוד? דברו איתנו

077-3142374

אנו מטמיעים את שיטת ה-Agile בחברות ובארגונים - הן במישור האישי והצוותי והן במישור הארגוני – ויודעים להתאים אותה לכל ארגון, בכל סדר גודל ובכל זירה עסקית.
 

Agile for Sure לא עוצרת באג'ייל. אנו משלבים בתהליך ההטמעה מתודולוגיות מדיסציפלינות שונות וממגוון עולמות תוכן – אג'ייל, ייעוץ ארגוני, ליווי מנהלים, העצמת צוותים, שיפור התקשורת הבין-אישית ועוד – ולמעשה יוצרים עבור לקוחותינו סל כלים דינמי ועדכני, כזה המאפשר להם לבחור את שיטות העבודה ולאמץ רק את התהליכים שבאמת מתאימים להם ולאופי פעילותם. 

לעדכונים שוטפים הצטרפו לרשימת הדיוור שלנו

  • Google+ Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook
  • YouTube Channel