-  כנס הארגון האג'ילי

סיכום כנס הארגון האג'ילי

יוני 2015

הפעם בחרנו להקדיש את הכנס לנושא מרתק המעסיק ארגונים רבים: תהליך המעבר לארגון אג'ילי. הסיבה לכך היא כי חברות שעובדות אג'ייל הבינו שגישת האג'ייל מתאימה לא רק לצוותים אלא לארגון כולו, או כפי שאמר זאת חי פורשר, מנכל אג'ייל פורשור: "גישת האג'ייל לא יכולה לשרוד אם היא מתייחסת רק לצוותים – היא חייבת לבוא לידי ביטוי אצל כולם, בכל היחידות ובכל התחומים, ואף ברמות הגבוהות ביותר ובהנהלה. מדובר בשינוי תרבותי עמוק, וללא הובלה של ההנהלה ודחיפה מצדה – זה פשוט לא יצליח".


במהלך הכנס דיברו מספר בעלי תפקידים ומובילי אג'ייל:
אופיר וייסבורט, מנהל ארגון באינטל, דיבר על תכנון לטווח ארוך ונגע בשאלה המעסיקה רבים: מדוע להשקיע בתכנון לטווח ארוך אם ממילא התכניות משתנות כל הזמן. בתשובתו לשאלה זו התייחס אופיר הן להיבטים הפסיכולוגיים ('הכול בראש': אם אין מטרה ברורה התפוקה יורדת, ולכן יש צורך בתכנון – כי עצם התכנון לטווח ארוך מגדיל את הסיכויים שהתכנית תצא לפועל), הן להיבטים הפרקטיים (מכיוון שעבודת הפיתוח, מטבעה, מחייבת קשר בין הרבה גורמים, אין מנוס מתכנית – אחרת יהיה קשה להבין זה את זה) והן להיבטים הכלכליים (כשאין תכנית מסודרת, ברגע שעולות דרישות חדשות קשה להעריך את עלות השינוי).


אחרי אופיר עלתה לבמה תמר אהרוני, יועצת ארגונית בכירה, והציגה את המנהל המודרני כבעל שני דימויים המאפיינים אותו: מצד אחד אמן לחימה – נחוש, סתגלן, גמיש וזריז, ומצד שני הנערה בילבי – יצירתית ופורצת גבולות אך בעלת היגיון בריא וכבוד לסובבים.
עוד סיפרה תמר על מודל סגנונות הניהול של אדיג'ס והציגה ארבעה סוגי מנהלים: האדמיניסטרטור, היזם, המפיק והאינטגרטור (הסוג החמישי, המנהל העייף והשחוק, הוא כמובן לא מודל לחיקוי בארגונים...). על פי התפיסה האג'ילית, ציינה תמר, תפקיד המנהל הוא להסיר מכשולים, לשחרר צווארי בקבוק, להעצים את הצוותים ולהסתכל קדימה, או במילים אחרות: להיות פחות סדרן עבודה ויותר יזם ומניע תהליכים. 


הבא בתור בסדר הדוברים היה טומי קוויט, יועץ אג'ייל, שדיבר על ההבדל בין אנשי הפיתוח לדליוורי – והעלה נקודה מעניינת: בארגון האג'ילי חייבים לקרב את האנשים העוסקים בפיתוח לאנשים העובדים עם הלקוחות ומדלוורים להם את המוצר. מדובר באתגר מורכב במיוחד שכן מדובר באנשים שונים, עם מטרות שונות וכלים שונים – אך ככל שהתהליך האג'ילי יוטמע ביותר ויותר שכבות בארגון, יהיה קל יותר למצוא שפה משותפת ולחבר בין כולם.


הבמה המרכזית ניתנה לנציגי מלאנוקס - עמית קריג, מנהל ארגון התוכנה בחברה, לירן ליס, מנהל המחקר וארכיטקט בכיר, ציפורת קורן, סמנכ"לית בארגון התכנה - נטוורקינג, דליה פונגרץ, מנהלת תהיליכים, ואורית סיני, מנהלת מוצר, אשר סיפרו את סיפורה של החברה ותיארו את תהליך ההטמעה הניהולית שהתרחש בה. בין השאר הציגו נציגי מלאנוקס את שיטת העבודה בחברה (שחרור כל מוצרי החברה במועדים אחידים, שלוש פעמים בשנה) ומיינו לארבעה סוגים את תגובות העובדים לבשורה על הטמעת האג'ייל. דווקא הסקפטיים שבחבורה, מסתבר, הם שאימצו את הגישה יותר מכולם והפכו להיות שגרירים שלה. נכון להיום, סיכמו, יש כ-40 צוותים שעובדים אג'ייל – והתהליך, אשר נעשה בליווי צמוד של מומחי אג'ייל פורשור, הולך וצובר תאוצה. 


עוד הוסיפו שההצלחה עד כה, כפי שהיא באה לידי ביטוי במלאנוקס, תלויה בכמה גורמים: המחויבות של ההנהלה והתמיכה שלה, סיפורי ההצלחה שמחדירים מוטיבציה אצל כולם, קיומו של צוות היגוי המרכז את כל הדברים, ההקשבה לניסיונם של אחרים, בחירת הייעוץ המתאים לארגון והנכונות לשלב בתהליך גם קואוצ'ינג וליווי, הן על ידי אנשים מהארגון והן על ידי גורמים חיצוניים. 


 

ועד שה-Agile יהפוך לכם לטבע שני, אנחנו כאן לצדכם.
 
רוצים לדעת עוד? דברו איתנו

077-3142374

אנו מטמיעים את שיטת ה-Agile בחברות ובארגונים - הן במישור האישי והצוותי והן במישור הארגוני – ויודעים להתאים אותה לכל ארגון, בכל סדר גודל ובכל זירה עסקית.
 

Agile for Sure לא עוצרת באג'ייל. אנו משלבים בתהליך ההטמעה מתודולוגיות מדיסציפלינות שונות וממגוון עולמות תוכן – אג'ייל, ייעוץ ארגוני, ליווי מנהלים, העצמת צוותים, שיפור התקשורת הבין-אישית ועוד – ולמעשה יוצרים עבור לקוחותינו סל כלים דינמי ועדכני, כזה המאפשר להם לבחור את שיטות העבודה ולאמץ רק את התהליכים שבאמת מתאימים להם ולאופי פעילותם. 

לעדכונים שוטפים הצטרפו לרשימת הדיוור שלנו

  • Google+ Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook
  • YouTube Channel